تبلیغات
سیمرغ سعادت(بانک اطلاعاتی در مورد گزارش کار،تحقیق،آموزشی،مقاله،پروژه،پایان نامه،و...) - ایجاد خان به روش فلو فرمینگ
----------------------------------- ---------------------------------------
یکشنبه 29 تیر 1393

ایجاد خان به روش فلو فرمینگ

   نوشته شده توسط: ادریس     
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share

ایجاد خان به روش فلو فرمینگ        

  ( RIFLING BY FLOW FORMING )

روشی جدید برای ساخت خان لوله تفنگ ها

undefined
آشنایی با فلو فرمینگ :

فلو فرمینگ1 یكی از روش های شكل دهی سرد و بدون براده برداری است. و برای ساخت قطعات لوله مانند بدون درز با دقت ابعادی بالا به كار می رود.

در فلوفرمینگ یك پیش فرم2 كه شكل لوله مانند و متقارنی دارد در یك محور (ماندرل)3 جاسازی می شود.

پیش فرم و محور آماده چرخش میشوند.سپس توسط غلتك هایی كه با نیروی هیدرولیكی یا مكانیكی و كنترل كامپیوتری كار می كنند ، نیرویی فشاری بر سطح خارجی پیش فرم   اعمال می شود. در این فرآیند معمولا از سه غلتك استفاده می شود.

مقدار كاهش ضخامت دیواره از قبل محاسبه می شود و با توجه به آن با یك یا چند بار عبور  غلتك ها ،ماده بالاتر از استحكام تسلیم4 فشرده شده و به صورت پلاستیك تغییر شكل می دهد و به جلو رانده می شود.

شكل نهایی قطعه كار وقتی به دست می آید كه قطر خارجی و ضخامت دیواره ی یش فرم كاهش یافته و مقدار ماده موجود به صورت طولی روی ماندرل جریان پیدا كند

در بیشتر موارد سطح مقطع دیواره تا بیش از 90% ضخامت اولیه ی دیواره كاهش می یابد.

معمولا پیش فرم  بدون احتیاج به عملیات باز پختتا شش بار می تواند به این روش شكل دهی شود.

كیفیت سطح قسمت داخلی قطعه ی نهایی تقریبا برابر با كیفیت سطح قسمت خارجی ماندرل است.

فرآیند فلوفرمینگ دو روش عمده دارد كه با توجه به نحوه ی ثابت كردن پیش فرم روی ماندرل به یكی از این دو روش عملیات انجام می شود.


   


                   شکل ۱ - فلوفرمینگ مستقیم                                       شکل ۲ - فلوفرمینگ وارونه


نوع اول، فلو فرمینگ مستقیم( Forward Flow Forming )  است. و برای شكل دهی به پیش فرم هایی كه یك طرف آن به صورت كامل یا ناقص بسته باشد ،كاربرد دارد.

در فلو فرمینگ مستقیم یك زبانه ی اضافی روی ماندرل وجود دارد كه برای ثابت نگه داشتن پیش فرم است.در فرآیند فلو فرمینگ مستقیم ،امتداد ازدیاد طول قطعه كار در جهت حركت محوری غلتك هاست.

نوع دیگر فلو فرمینگ ، فلو فرمینگ وارونه( Backward Flow Forming )  است. و برای شكل دهی قطعات با سوراخ راه به در استفاده می شود. در فلو فرمینگ وارونه ، برای ثابت نگه داشتن پیش فرم به ماندرل از یك حلقه ی دندانه دار استفاده می شود. كاربرد دیگر این حلقه برای بارگذاری مجدد قطعه تمام شده است. امتداد ازدیاد طول قطعه كار در فرآیند فلو فرمینگ وارونه ، خلاف جههت حركت محوری غلتك هاست.

در عملیات های فلو فرمینگ طویل ، برای افزایش دقت معمولا از سه غلتك با زاویه 120 استفاده می شود.فاصله شعاعی و محوری این سه غلتك از قبل محاسبه می شوند تا شرایط شكل دهی لازم به دست آید.


undefined  

                       شکل ۴ -فاصله غلتک ها از هم                               شکل ۳ - طراحی مدل سه غلتکی
>
برچسب ها: آشنایی با فلو فرمینگ ایجاد خان به روش فلو فرمینگ ( RIFLING BY FLOW FORMING ) روشی جدید برای ساخت خان لوله تفنگ ها undefined: فلو فرمینگ1 یكی از روش های شكل دهی سرد و بدون براده برداری است. و برای ساخت قطعات لوله مانند بدون درز با دقت ابعادی بالا به كار می رود. در فلوفرمینگ یك پیش فرم2 كه شكل لوله مانند و متقارنی دارد در یك محور (ماندرل)3 جاسازی می شود. پیش فرم و محور آماده چرخش میشوند.سپس توسط غلتك هایی كه با نیروی هیدرولیكی یا مكانیكی و كنترل كامپیوتری كار می كنند ، نیرویی فشاری بر سطح خارجی پیش فرم اعمال می شود. در این فرآیند معمولا از سه غلتك استفاده می شود. مقدار كاهش ضخامت دیواره از قبل محاسبه می شود و با توجه به آن با یك یا چند بار عبور غلتك ها ، ماده بالاتر از استحكام تسلیم4 فشرده شده و به صورت پلاستیك تغییر شكل می دهد و به جلو رانده می شود. شكل نهایی قطعه كار وقتی به دست می آید كه قطر خارجی و ضخامت دیواره ی یش فرم كاهش یافته و مقدار ماده موجود به صورت طولی روی ماندرل جریان پیدا كند در بیشتر موارد سطح مقطع دیواره تا بیش از 90% ضخامت اولیه ی دیواره كاهش می یابد. معمولا پیش فرم بدون احتیاج به عملیات باز پخت5 تا شش بار می تواند به این روش شكل دهی شود. كیفیت سطح قسمت داخلی قطعه ی نهایی تقریبا برابر با كیفیت سطح قسمت خارجی ماندرل است. فرآیند فلوفرمینگ دو روش عمده دارد كه با توجه به نحوه ی ثابت كردن پیش فرم روی ماندرل به یكی از این دو روش عملیات انجام می شود. شکل ۱ - فلوفرمینگ مستقیم شکل ۲ - فلوفرمینگ وارونه نوع اول ، فلو فرمینگ مستقیم( Forward Flow Forming ) است. و برای شكل دهی به پیش فرم هایی كه یك طرف آن به صورت كامل یا ناقص بسته باشد ، كاربرد دارد. در فلو فرمینگ مستقیم یك زبانه ی اضافی روی ماندرل وجود دارد كه برای ثابت نگه داشتن پیش فرم است.در فرآیند فلو فرمینگ مستقیم ، امتداد ازدیاد طول قطعه كار در جهت حركت محوری غلتك هاست. نوع دیگر فلو فرمینگ ، فلو فرمینگ وارونه( Backward Flow Forming ) است. و برای شكل دهی قطعات با سوراخ راه به در استفاده می شود. در فلو فرمینگ وارونه ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر