تبلیغات
سیمرغ سعادت(بانک اطلاعاتی در مورد گزارش کار،تحقیق،آموزشی،مقاله،پروژه،پایان نامه،و...) - روش قالبگیری با گاز CO2
----------------------------------- ---------------------------------------
چهارشنبه 23 مهر 1393

روش قالبگیری با گاز CO2

   نوشته شده توسط: ادریس     
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share

Na2O.(X)SiO2+XH2O+CO2àNa2CO3+SiO2X(H2O)

این واکنش بین ماسه و سیلیکات سدیم ( آب شیشه) و CO2 است.

دراین فرآیند از سیلیکات سدیم به عنوان چسب اصلی جهت استحکام بخشی ماسه ها استفاده می شود .به طوری که در حالت  تر  وقتی که چسب سیلیکات سدیم با ماسه مخلوط شد آن را روی مدل ریخته گری یا داخل جعبه ماهیچه ریخته و با نیروی کم کوبیده می شود ت شکل خود را حفظ کند.سپس گاز CO2 به درون ماسه تزریق شده و باعث تکمیل واکنش استحکام بخشی ماسه شده و استحکام آن را به مقدار زیادی افزایش می دهد.

مزایای روش CO2

1)این روش شبیه قالبگیری ماسه تر بوده ،فقط استحکام آن بالاتر است.لذا برای نگه داشتن شکل قطعات پیچیده احتیاج به آرماتور بندی اضافی درون ماسه نیست.

2)استفاده از این چسب و اجرای روش قالبگیری نیاز به افراد متخصص و وسایل پیشرفته ندارد.

3)قالب و ماهیچه های تولید شده در این روش احتیاج به خشک شدن در گرم خانه ندارند.

4)قالبها و ماهیچه های تولیدی با این روش دارای صافی سطح و دقت ابعادی بالایی بوده ،لذا کیفیت سطح قطعه نهایی نیز بالا خواهد بود.

5)به علت وجود خاک رس خیلی کم دراین روش قابلیت عبور گاز در قالب و ماهیچه ها بالا است.

6)از نظر محیط زیست و سلامتی پرسونل این روش بر سایر چسبهای شیمیایی برتری دارد زیرا چسب سیلیکات سدیم غیر سمی، بی بو و غیر قابل احتراق است.

7)چون این چسب به راحتی در آب حل می شود لذا استفاده مجدد ماسه های مصرفی ممکن خواهد بود.

معایب روش CO2

1)عیب و محدودیت اساسی این روش مربوط به پایین بودن قابلیت خرد شوندگی قالب پس از اتمام رخیته گری است.

2)در ثابت نگه داشتن مقادیر چسب،ماسه و گاز CO2 در محدوده مشخصی باید دقت به خرج داد.زیرا خروج از آن منجر به اشکال در قالبگیری و ایجاد قطعات معیوب خواهد شد.

3)زمان نگهداری ماسه مخلوط با سیلیکات سدیم خیلی محدود است. یعنی باید سریعا عمل قالبگیری و گازدهی را انجام داد  وگرنه در اثر جذب CO2  از هوا ماسه سفت می گردد.

4)ماهیچه ها و قالبهایی که پس از تزریق CO2 نیز سفت شده اند را نباید بیش از 24 ساعت نگهداری کرد ،زیرا با جذب  CO2از هوا باعث ایجاد عیب می گردد.


اجزای روش CO2

1)سیلیکات سدیم (آب شیشه): سیلیکات سدیم سیال از تاثیر خاکستر سودایی مذاب(Na2O) روی ماسه سیلیسی خالص (Si2O) حاصل می شود.نسبت وزنی Si2O و Na2O به مدول آب شیشه معروف است و معمولا رقم آن در حدود 22/3 به 1 می باشد . مواد مذاب حاصل با این روش دارای ویسکوزیتهء خیلی بالایی هستند.این مواد را در اتمسفر تحت فشار و درجه حرارت بالا با آب مخلوط کرده تا غلظت آن تغییر نماید. آب شیشه به دست آمده با این روش بیشتر در صنایع مواد شوینده استفاده می شود.جهت تهیهء آب شیشه مناسب برای ریخته گری حدود 6/1 به 1 است که در شرایطی همچون مایچه سازی می واند تا 2/1 به 1 نیز کاهش یابد. معمولا در صنعت برای مشخص کردن آب شیشه علاوه بر مدول دانسیته (غلظت)آن در مقیاس تادل (Twaddel) نیز که با علامت Tw نشان داده می شود،باید بیان گردد.عدد Tw با ضرب دو رقم بعد از میز چگالی آ ب شیشه در عدد 2 به دست می آید .مثلا اگر چگالی آب شیشه 4/1  گرم به سانتیمترمربع باشد.مقدار Tw برابر 80 خواهد شد.

2)ماسه مصرفی

الف)خلوص ماسه:ماسه باید عاری از رطوبت باشد تا نتوان بر روی نسبت های دقیق موجود در ترکیب اثر گذارد.در این حالت میزان رطوبت مخلوط نباید از 256/0 افزایش پیدا کند.

ب) شکل و اندازه ماسه: باریز شدن اندازهء دانه های ماسه، استحکام آن نیز بالا خواهد رفت.همزمان با عمل هم مصرف سیلیکات سدیم افزایش می یابد و هم قابلیت عبور گاز هم می گردد.لذا تا حد امکان باید از ماسه های درشت تر استفاده کرد.معمولا عدد ریزی مناسب در حدود 55 تا 85AFS است.شکل دانه های مصرفی باید گرد و کروی باشد.

ج)خاک رس ماسه: عمدتا وجود خاک رس از نوع بنتونیتی در مخلوط ماسه موجب می شود که استحکام آن پس از گازدهی افت یابد.بنابراین ارگ لازم بود به ماسه خاک رس اضافه گردد از خاک رس کائولیت استفاده می کنیم و اصولا برای افزایش قابلیت متلاشی شدن ماسه پس از ریخته گری تا حدود5/2 درصد وزنی خاک رسی کائولینی اضافه می کنیم.

مواد افزودنی به مخلوط ماسه:

پودر گرافیت:به منظور افزایش کیفیت سطح قطعه و همچنین کاهش استحکام پس ماند به مخلوط ماسه افزوده می شود.مقدار گرافتی حدود 1درصد است و افزایش بش از حد موجب می شود که  تاثیرات سوئی بر استحکام خشک اتفاق بیفتد.بعضی اوقات از شکر (اضافه چغندر قند) و دکسترین به عنوان کاهنده استحکام پسماند استفاده می گردد.افزودن حدود 2 درصد از این مواد موجب افت استحکام پس ماند خواهد شد.

مخلوط شدن ماسه با چسب و افزودن مخلوط کردن ماسه با چسب سیلیکات سدیم و سایر افزودنی ها باید به طور کامل همگن عملی شود وگرنه اگر مناطقی از مخلوط چسب و افزودنی ها به صورت توده ای بدون خلوط شدن بماند موجب ایجاد اشکالات زیر می گردد؛

1)واکنش استحکام بخشی چسب و ماسه کامل عملی نمی شود.

2)در بعضی نقاط رسوبات Na2O ،انباشته شده که موجب افت شدید نقطه زینتر ماسه می گردد.

3)استحکام قالب پس از عمل گازدهی یکنواخت نخواهد شد.

4)روان و سیال بودن ماسه در حین قالبگیری با اشکال مواجه می شود.

روشهای مختلف گازدهی ماسه:

گازدهی با پروب:این روش مرسومترین نوع گازدهی قالب می باشد و به این صورت انجام می شود که میله هایی با قطر حدود 3 میلیمتر در ماسه فشرده شده فروکرده تا قالب سوراخ شود.باید توجه داشت که فاصله نوک فرورفتگی از محل تماس مذاب با قالب حدود 25 میلیمتر فاصله داشته باشد.

فاصله بین هر دو سوراخ به میزان 150 میلیمترکافی است.پس از آن درهر یک از سوراخ ها CO2  می دمیم.دبی گاز حدودا 4 تا 7 کیلوگرم­برساعت و فشار آن 20 تا 40 PSI  است.

گازدهی با محفظه:در این روش که برای قطعات بزرگ استفاده می گردد و معمولا ماسه سیلیکاتی فقط روی لایه ای از مدل ریخته می شود،استفاده می گردد.در این جا پس از درآوردن مدل از قالب یک صفحه روی طرف باز درجه گذاشته و کناره های آن را با سطح لبه درجه آب بندی می کنیم و پس از آن گاز CO2 دمیده می شود.

گازدهی از سطح مدل:در این قبیل قالبها،گازدهی از سطح مدل انجام می شود. به این صورت که در نقاط مختلف از مدل،سوراخهایی ایجاد کرده و در سر هر سوراخ یک سوپاپ یک طرفه نصب می شود به طوری که از داخل ستون ماسه به سوراخ ها جلوگیری می شود ولی از طرف دیگر گاز می تواند به راحتی عبور کرده و وارد حجم ماسه شود.

مقدار فشار گاز لازم:هر چه قدر عدد ریزی ماسه افزایش یابد به همان نسبت نیز مقدار چسب مصرفی بیشتبی می شود از طرف دیگر هر چه قدر مقدار چسب بیشتر گردد مقدار ماسه مصرفی نیز بیشتر خواهد شد.باید در نظر دشات که نوع منحنی تغییرات استحکام فشاری ماسه نسبت به مقدار گاز CO2 مصرفی نیست و هموغره با افزایش CO2 استحکام افزایش نمی یابد و تنا در مراحل اولیه است که این افزایش مشاهد می شود.در هر اندازه دانه­های ماسه خاص ین فشار  زمان گازدهی در ناحیه مشخصی منجر به بیشترین استحکام شده و پس از آن استحکام کاهش می یابد.

 

بیشترین استحکام برای انواع ماسه در حوالی 5 تا 20 است .(PSI*min).

اگر زمان و فشار گازدهی  را از این میزان بیشتر کنیم استحکام کاهش می یابد. این افت استحکام در اثر پدیده­ای به نم بیشگازدهی نامه می شود.در این پدیده به جای رسوبات چسبناک سیلیس ژله ای در بین دانه های ماسه مواد غیر چسبی دیگری به نام ( بی کربنات سدیم) رسوب خواهد کرد که موجب کاهش یا از بین رفتن تمام اتصالات بین دانه اهی ماسه خواهد شد.تجربه نشان می دهد که  بیشترین استحکام موقعی به دست می آید که سطح فشار گاز پایین بوده و زمان گازدهی را طولانی انتخاب کنیم.این روش در عمل به این صورت است که عمل گازدهی به مقدار کمی توسط گاز فشار پایین شروع شده و میزان گاز را به حد نهایی نمی رسانیم.مابقی گاز مورد نیاز از طریق نگه داشتن قالب در هوای آزاد انجام می شود.

موارد کاربرد قالبگیری CO2

از این روش می توان در پروسهء قالبگیری و ماهیچه سازی در اکثر موارد ساتفاده کرد.اما در بعضی از روشها این مورد مرسومتر است.

1)قالبگیری در کف کارگاه:معمولا در این روش قالبگیری قالبها از نظر ابعادی وسیع بوده و در کف کارگاه درون گودال ایجاد شده یا در جه­های آن به وسیلهء آجرچینی روی کف ایجاد می شود.

2)ماهیچه سازی :به علت بالا بودن دقت ابعادی این روش اکثر ماهیچه­ها به این روش ساخته می شود.از طرفی چون استحکام ماسه­ها کم است.لذا مخلوط ماسه و چسب سیلیکات می تواند به شکل ماهیچه­های پیچیده ساخته شود.

 


>
برچسب ها: Na2O.(X)SiO2+XH2O+CO2àNa2CO3+SiO2X(H2O) این واکنش بین ماسه و سیلیکات سدیم ( آب شیشه) و CO2 است. دراین فرآیند از سیلیکات سدیم به عنوان چسب اصلی جهت استحکام بخشی ماسه ها استفاده می شود .به طوری که در حالت تر وقتی که چسب سیلیکات سدیم با ماسه مخلوط شد آن را روی مدل ریخته گری یا داخل جعبه ماهیچه ریخته و با نیروی کم کوبیده می شود ت شکل خود را حفظ کند.سپس گاز CO2 به درون ماسه تزریق شده و باعث تکمیل واکنش استحکام بخشی ماسه شده و استحکام آن را به مقدار زیادی افزایش می دهد. مزایای روش CO2 1)این روش شبیه قالبگیری ماسه تر بوده ، فقط استحکام آن بالاتر است.لذا برای نگه داشتن شکل قطعات پیچیده احتیاج به آرماتور بندی اضافی درون ماسه نیست. 2)استفاده از این چسب و اجرای روش قالبگیری نیاز به افراد متخصص و وسایل پیشرفته ندارد. 3)قالب و ماهیچه های تولید شده در این روش احتیاج به خشک شدن در گرم خانه ندارند. 4)قالبها و ماهیچه های تولیدی با این روش دارای صافی سطح و دقت ابعادی بالایی بوده ، لذا کیفیت سطح قطعه نهایی نیز بالا خواهد بود. 5)به علت وجود خاک رس خیلی کم دراین روش قابلیت عبور گاز در قالب و ماهیچه ها بالا است. 6)از نظر محیط زیست و سلامتی پرسونل این روش بر سایر چسبهای شیمیایی برتری دارد زیرا چسب سیلیکات سدیم غیر سمی ، بی بو و غیر قابل احتراق است. 7)چون این چسب به راحتی در آب حل می شود لذا استفاده مجدد ماسه های مصرفی ممکن خواهد بود. معایب روش CO2 1)عیب و محدودیت اساسی این روش مربوط به پایین بودن قابلیت خرد شوندگی قالب پس از اتمام رخیته گری است. 2)در ثابت نگه داشتن مقادیر چسب ، ماسه و گاز CO2 در محدوده مشخصی باید دقت به خرج داد.زیرا خروج از آن منجر به اشکال در قالبگیری و ایجاد قطعات معیوب خواهد شد. 3)زمان نگهداری ماسه مخلوط با سیلیکات سدیم خیلی محدود است. یعنی باید سریعا عمل قالبگیری و گازدهی را انجام داد وگرنه در اثر جذب CO2 از هوا ماسه سفت می گردد. 4)ماهیچه ها و قالبهایی که پس از تزریق CO2 نیز سفت شده اند را نباید بیش از 24 ساعت نگهداری کرد ، زیرا با جذب CO2از هوا باعث ایجاد عیب می گردد. اجزای روش CO2 1)سیلیکات سدیم (آب شیشه): سیلیکات سدیم سیال از تاثیر خاکستر سودایی مذاب(Na2O) روی ماسه سیلیسی خالص (Si2O) حاصل می شود.نسبت وزنی Si2O و Na2O به مدول آب شیشه معروف است و معمولا رقم آن در حدود 22/3 به 1 می باشد . مواد مذاب حاصل با این روش دارای ویسکوزیتهء خیلی بالایی هستند.این مواد را در اتمسفر تحت فشار و درجه حرارت بالا با آب مخلوط کرده تا غلظت آن تغییر نماید. آب شیشه به دست آمده با این روش بیشتر در صنایع مواد شوینده استفاده می شود.جهت تهیهء آب شیشه مناسب برای ریخته گری حدود 6/1 به 1 است که در شرایطی همچون مایچه سازی می واند تا 2/1 به 1 نیز کاهش یابد. معمولا در صنعت برای مشخص کردن آب شیشه علاوه بر مدول دانسیته (غلظت)آن در مقیاس تادل (Twaddel) نیز که با علامت Tw نشان داده می شود ، باید بیان گردد.عدد Tw با ضرب دو رقم بعد از میز چگالی آ ب شیشه در عدد 2 به دست می آید .مثلا اگر چگالی آب شیشه 4/1 گرم به سانتیمترمربع باشد.مقدار Tw برابر 80 خواهد شد. 2)ماسه مصرفی الف)خلوص ماسه:ماسه باید عاری از رطوبت باشد تا نتوان بر روی نسبت های دقیق موجود در ترکیب اثر گذارد.در این حالت میزان رطوبت مخلوط نباید از 256/0 افزایش پیدا کند. ب) شکل و اندازه ماسه: باریز شدن اندازهء دانه های ماسه ،

Buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 06:08 ق.ظ

Whoa all kinds of fantastic knowledge!
cialis online holland cialis dose 30mg weblink price cialis cialis generic availability miglior cialis generico brand cialis nl cialis soft tabs for sale cialis 5mg prix how to purchase cialis on line cialis without a doctor's prescription
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:59 ق.ظ

Kudos. Quite a lot of content.

cialis canada cialis herbs cialis 05 cialis generico cialis diario compra cialis para que sirve cialis uk cialis 20 mg effectiveness if a woman takes a mans cialis cialis online napol
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:46 ب.ظ

You have made your stand pretty nicely..
cialis generique get cheap cialis cialis 30 day trial coupon buying cialis on internet cialis farmacias guadalajara cialis generic tadalafil buy cialis tadalafil online buy online cialis 5mg cialis sans ordonnance interactions for cialis
buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:07 ق.ظ

Wow quite a lot of excellent advice.
ou acheter du cialis pas cher cialis sicuro in linea interactions for cialis sublingual cialis online buy cialis sample pack cialis australia org generic for cialis cialis 05 cialis sicuro in linea brand cialis nl
buy cialis cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 04:02 ب.ظ

Amazing information. Many thanks.
cialis para que sirve cialis 20 mg best price cuanto cuesta cialis yaho cialis coupon prix de cialis tadalafil tablets order a sample of cialis cialis generique cialis et insomni order cialis from india
buy tadalafil no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 04:41 ق.ظ

Good facts. Regards.
canada discount drugs cialis low cost cialis 20mg we recommend cheapest cialis cialis 5 mg schweiz we like it cialis soft gel we recommend cialis best buy cialis coupons printable cialis herbs does cialis cause gout cialis authentique suisse
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 04:32 ب.ظ

Incredible loads of fantastic information!
the best choice cialis woman link for you cialis price deutschland cialis online cialis 5mg prix cialis dosage generic cialis pro pastillas cialis y alcoho tadalafil 20 mg generic for cialis cialis dosage
buy cialis usa
دوشنبه 12 آذر 1397 04:24 ق.ظ

Point clearly applied..
prezzo cialis a buon mercato cialis generika in deutschland kaufen safe site to buy cialis online enter site 20 mg cialis cost cipla cialis online cialis et insomni click here to buy cialis canada discount drugs cialis generic cialis soft gels precios cialis peru
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 03:56 ب.ظ

Wonderful forum posts. With thanks!
tadalafil 5mg cialis for sale south africa female cialis no prescription precios cialis peru achat cialis en suisse preis cialis 20mg schweiz we recommend cialis info cialis 5 effetti collaterali how much does a cialis cost generic cialis
buy cialis pills online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:03 ق.ظ

Fantastic postings. Kudos!
cialis daily cialis professional yohimbe the best choice cialis woman generic cialis with dapoxetine best generic drugs cialis only best offers cialis use cialis generic tadalafil buy acheter cialis meilleur pri when can i take another cialis buy original cialis
Online cialis
شنبه 10 آذر 1397 04:34 ب.ظ

Thanks a lot. A good amount of write ups.

cialis dosage generic cialis wow cialis 20 cialis kaufen cialis generic buy generic cialis overnight cialis tadalafil cialis generika free generic cialis venta de cialis canada
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 03:39 ق.ظ

Valuable stuff. Appreciate it.
cialis online nederland cialis pills boards cialis for sale generic cialis pro prix de cialis cialis dosage only best offers cialis use cialis farmacias guadalajara canadian discount cialis 200 cialis coupon
buy cialis no rx
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:15 ب.ظ

Wonderful postings. Kudos.
acheter cialis meilleur pri cialis et insomni cialis pills in singapore we use it 50 mg cialis dose cialis for sale in europa preis cialis 20mg schweiz buy brand cialis cheap cialis per paypa when will generic cialis be available import cialis
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:21 ق.ظ

Thank you. Very good stuff!
interactions for cialis price cialis wal mart pharmacy click here take cialis cialis from canada cialis 5 effetti collaterali cheap cialis click here take cialis best generic drugs cialis we recommend cheapest cialis cialis patentablauf in deutschland
buy cialis us pharmacy
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:42 ب.ظ

Great write ups. Cheers.
buy cialis online nz cialis great britain buying cialis on internet generic cialis at walmart cialis ahumada cialis lowest price generic cialis soft gels cialis dose 30mg india cialis 100mg cost american pharmacy cialis
Buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:45 ق.ظ

Regards, A lot of facts!

cialis 20 mg cut in half discount cialis online prescriptions cialis venta de cialis canada cialis pas cher paris cialis side effects cialis flussig viagra vs cialis cialis cipla best buy estudios de cialis genricos
levitra 20mg
جمعه 20 مهر 1397 05:24 ق.ظ

Factor clearly taken.!
levitra without a doctor prescription buy levitra generic buy levitra online levitra online vardenafil 20mg vardenafil levitra levitra without a doctor prescription levitra 10 mg kopen levitra prices
Cialis pills
سه شنبه 10 مهر 1397 05:01 ب.ظ

You said it nicely.!
pastillas cialis y alcoho cialis online napol we choice free trial of cialis tadalafil generic cialis tadalafil only now cialis for sale in us how much does a cialis cost we choice free trial of cialis cialis online holland cialis kaufen bankberweisung
buy generic cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 10:55 ق.ظ

Incredible many of fantastic knowledge!
brand cialis generic legalidad de comprar cialis cialis arginine interactio buy original cialis cialis dosage recommendations what is cialis recommended site cialis kanada cialis ahumada cialis reviews cialis 20mg
can u buy viagra online
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:32 ق.ظ

Cheers. Quite a lot of stuff.

buy viagra india viagra on prescription uk viagra prescription where to buy herbal viagra buy viagra cheap prices buy female viagra online cheapest generic viagra uk herbal viagra online pharmacy usa buy viagra online cheap uk
cialisonla.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:01 ق.ظ

Great tips. With thanks!
cialis prices in england generic cialis in vietnam miglior cialis generico cialis name brand cheap cialis sans ordonnance how does cialis work acquistare cialis internet tadalafil 5mg non 5 mg cialis generici cialis generika
cialisvipsale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:15 ب.ظ

Kudos, I enjoy it!
canadian drugs generic cialis effetti del cialis prices on cialis 10 mg cialis online holland buy cialis cheap 10 mg generic cialis at walmart cialis for sale south africa prescription doctor cialis effetti del cialis buying cialis on internet
http://viabiovit.com/buy-sildenafil-tablets.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:29 ق.ظ

Very good write ups. Many thanks.
buy generic viagra online usa sildenafil without prescription uk price for viagra buy viagra 100mg buy viagra without consultation uk buy cheap viagra canada buying cheap viagra buying viagra from canada how to get viagra cheap how can i buy viagra online
Cialis prices
جمعه 7 اردیبهشت 1397 10:48 ب.ظ

Cheers. Terrific information!
5 mg cialis pharmacie en ligne does cialis cause gout generic cialis levitra cialis coupons cialis generic when can i take another cialis viagra cialis levitra cialis 5 mg funziona cialis canada on line cialis online napol
Viagra vs viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:15 ب.ظ

Wonderful advice. Thanks!
price of viagra tablets pharmacy viagra prices buy generic viagra uk buy viagra for men how to buy cheap viagra cheapest viagra pills online buy viagra jelly buy viagra with prescription online buy generic viagra online cheap how much is viagra
Cialis 20 mg
شنبه 18 فروردین 1397 06:42 ق.ظ

Thanks! I appreciate it!
cialis savings card enter site 20 mg cialis cost cialis lowest price weblink price cialis cialis online nederland cialis para que sirve are there generic cialis only now cialis for sale in us acquistare cialis internet bulk cialis
Cialis canada
شنبه 4 فروردین 1397 05:41 ق.ظ

Whoa all kinds of great tips!
cialis e hiv miglior cialis generico safe dosage for cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis preise schweiz cialis generico lilly cialis 30 day trial coupon prix cialis once a da only best offers 100mg cialis order generic cialis online
Cialis prices
دوشنبه 28 اسفند 1396 11:12 ق.ظ

You made the point.
cialis lilly tadalafi cialis sans ordonnance opinioni cialis generico cialis patent expiration american pharmacy cialis click now cialis from canada buy cialis we choice cialis pfizer india cialis dosage amounts we like it safe cheap cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر